Традиційний дров’яний камін з відкритою топкою вважається символом статусу і домашнього затишку. Але останнім часом, з розвитком будівельних технологій і збільшенням вимог до енергоефективності такі рішення мають попит лише в елітних особняках з класичними інтер’єрами. В інших випадках на зміну відкритим камінам приходять сучасні рішення з дверцятами зі скла, які до того ж можна використовувати для опалення.

kamin

Установка каміна в частому будинку може переслідувати дві мети. Домашнє вогнище в вітальні або їдальні може стати центром загальної уваги і місцем, навколо якого буде збиратися сім’я ввечері за вечерею. Але навіть такий камін встановлюють не тільки для декоративних цілей, а й для обігріву. Однак його тепловий вплив найчастіше обмежується декількома метрами навколо вогнища.

А ось закритий камін здатний зігріти будинок цілком і використовуватися для опалення. Проектувати установку каміна і в тому, і в іншому випадку краще на етапі загального планування будинку. Хоча сучасні касетні вироби в принципі можна встановлювати і в готових будинках, що експлуатуються. Правда реалізувати опалювальну функцію в цьому випадку навряд чи вийде.

Класичний камін з відкритою топкою

Конструкція традиційного відкритого каміна знайома всім. Складається він з відкритої ніші, яка на окремому фундаменті викладена з вогнетривкого каменю або цегли і з’єднана димозбірником з вертикальним димоходом.

Відкритий вогонь в такому каміні швидко нагріває повітря і масивні предмети в безпосередній близькості від вогнища. Однак широкий топковий отвір і прямий димар не сприяють накопиченню тепла будівлею. Теплова енергія тут в прямому сенсі слова вилітає в трубу, і обігрів конструкції закінчується практично відразу, як тільки прогорають дрова. Середній ККД таких камінів становить всього близько 15%.

Мало того, при відкритій заслінці, яка застосовується для регулювання тяги в димоході, нерастопленний камін стає містком холоду. Адже холодне повітря в цьому випадку через димохід безперешкодно потрапляє в приміщення.

І все ж класичний дров’яний камін з відкритою топкою залишається затребуваною частиною інтер’єру, яка застосовується в елітних, найчастіше цегляних будинках. Причому встановлюють його не обов’язково в приміщенні, а іноді і на відкритих терасах або верандах.

kamin v dome

Сучасний камін із закритою топкою

Раціональна альтернатива класичним відкритим камінам – касетні пристосування закритого типу. Топка в даному випадку являє собою сталеву або чавунну камеру з жаростійкими дверцятами із кварцового скла.

Подібний виріб відрізняється більшою безпекою, оскільки дверцята захищають кімнати від іскор і диму. А також більш високою енергоефективністю. При закритих дверцятах можна максимально зменшити подачу кисню в топку і відповідно знизити швидкість горіння дров. В результаті теплова енергія вогню витрачається більш ефективно.

До того ж, сталеві, а іноді і чавунні касети додатково футерують виробами з шамотної глини, кераміки або чавуну. Це дає можливість каміну краще накопичувати тепло і поступово віддавати його в простір будинку. В результаті ККД закритих камінів підвищується до 75%.

При цьому касетні каміни набагато легше класичних відкритих конструкцій, у багатьох випадках їм не потрібен окремий фундамент. До того ж існують рішення по розлученню теплової енергії від такого каміна в інші приміщення будинку, причому домовласник може вибрати відповідну потужність каміна в залежності від площі котеджу.

Теплоносієм тут може виступати (в залежності від конструкції топки), як нагріте повітря, так і вода системи опалення. Для спалювання в закритих камінах застосовують не тільки дрова, а й інші різновиди твердого палива – пелети з тирси і навіть брикети бурого (але не кам’яного) вугілля.

Опалення будинку каміном

При бажанні обігрівати будинок касетним каміном потрібно підключити до нього і прокласти в будівлі канали, за якими буде подаватися теплова енергія.

  • Повітряне опалення працює за рахунок того, що тепле повітря нагрівається в камерах між топкою і облицюванням каміна, і потім переміщається по сталевих або алюмінієвих воздухоходам в інші приміщення будинку. Холодне повітря потрапляє в простір за топкою з кімнати, в якій розміщений камін, і він не змішується з димовими газами в топці. У найпростішому випадку повітря по трубах переміщається самостійно за рахунок природного руху при нагріванні. Однак подібне гравітаційне рішення дає можливість нагріти тільки приміщення по сусідству і над каміном. А ось при установці в повітроводах примусового вентилятора можна обігріти будинок цілком. Але такий камін не можна використовувати при відключенні електроенергії.
  • Водяне опалення каміном працює ще складніше. Для цього в будинку встановлюють топку з контуром труб навколо каміна, які підключають до загальної системи опалення з радіаторами. Роботу пристроїв налаштовують так, щоб при нагріванні теплоносія за рахунок енергії каміна тепло поширювалася по будинку так само, як це відбувається у випадку з твердопаливним котлом.

You May Also Like

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *